Vaginīts ir maksts iekaisums, kam raksturīgi tādi simptomi kā izmaiņas izdalījumos, nieze, slikta smaka un sāpes. Visbiežāk vaginītu izraisa maksts baktēriju nelīdzsvarotība vai infekcija. Vaginītu var izraisīt arī estrogēna līmeņa pazemināšanās menopauzes laikā.
Vaginīta cēloņi var būt dažādi, un bieži vien to ir pat vairāk nekā viens. Vaginītu var izraisīt sēnīte, baktērijas, vīrusi vai traucēta maksts dabiskā mikroflora. Maksts iekaisumu veicinoši faktori var būt novājināta imunitāte, stress, antibiotiku lietošana, neatbilstoši higiēnas pasākumi vai pārāk bieža mazgāšanās. Vaginālo vaginītu var izraisīt arī dažādi kairinātāji, piemēram, šauras bikses vai apakšveļa, smaržīgi vannas produkti un citi produkti, kas samazina maksts skābo vidi.
Vaginīts nav seksuāli transmisīva infekcija. Tomēr seksuālā aktivitāte var izraisīt vaginītu. Jūsu partnera dabiskā dzimumorgānu ķīmija var mainīt baktēriju līdzsvaru jūsu makstī. Retos gadījumos var rasties alerģiska reakcija uz partnera spermu. Dažu veidu lubrikanti un prezervatīvi var arī kairināt un izraisīt vaginītu.
Vaginīta simptomi var atšķirties atkarībā no izraisītāja. Tomēr visbiežāk sastopamie simptomi ir: nieze, dedzināšana un sāpes vulvā vai makstī, sāpes un diskomforts dzimumakta laikā, durstīšana urinēšanas laikā, izmaiņas maksts izdalījumos, slikta smaka. Tomēr bieži ir arī gadījumi, kad bakteriālajai vaginozei nav simptomu.
Ārsta apmeklējums ir labākais veids, kā noskaidrot, vai Jums ir vaginīts, un saņemt pareizo ārstēšanu. Vaginīts tiek diagnosticēts konsultācijas laikā, veicot mazā iegurņa un sieviešu dzimumorgānu izmeklēšanu, novērtējot sekrēciju raksturu. Tiek paņemta maksts sekrēta uztriepe vai tiek veikta urīna analīze, kas tiek nosūtīta laboratorijas analīzei. Izārstēt vaginītu nav grūti, ir svarīgi savlaicīgi konsultēties ar ārstu. Atkarībā no izraisītāja tiek izvēlēta ārstēšana. Bakteriālās vaginozes ārstēšanā tiek nozīmēti vietējas vai sistēmiskas iedarbības preparāti (piem., Betadine pesāriji), kā arī ir svarīgi atjaunot maksts normālu mikrofloru. Ārstējot piena sēnīti, tiek noteikti pretsēnīšu līdzekļi. Trihomoniāzi ārstē ar antibiotikām vai antiseptisku ārstēšanu ar povidona jodu.
Pat pēc ārstēšanas vaginīts var atkārtoties. Ja jums ir vaginīts 4 vai vairāk reizes gadā, to sauc par atkārtotu vaginītu. Ja jums ir tādas slimības kā diabēts un jūsu imūnsistēma ir novājināta, tas var būt atkārtota vaginīta cēlonis. Parakstītās ārstēšanas nepabeigšana var būt arī atkārtota vaginīta cēlonis.
Nē, Betadine® vaginālie pesāriji ir pieejami aptiekā bez receptes.
Leteicamā deva ir 1 pesārijs vienu reizi dienā 7 dienas gan dienas, gan nakts laikā. Tomēr pesāriju ieteicams ievietot makstī pirms gulētiešanas, lai izvairītos no nelielas šķidruma plūsmas guļus stāvoklī. Pastāvīgu, ilgstošu infekciju gadījumā atļauts lietot divas reizes dienā līdz 10 dienām. Vakarā, pirms gulētiešanas, ieteicams dziļi makstī ievietot ūdenī samitrinātu pesāriju. Ārstēšanas laikā vēlams lietot higiēnisko salveti.
Ārstēšanu ar Betadine® pesārijiem var turpināt bez pārtraukuma noteiktajā periodā, pat pēc menstruāciju sākuma.
Scroll to Top